Chcete více peněz? Utrácejte

Posledních několik let je vše vzhůru nohama. Mám pocit, že nikdo nic neví, nikdo neví co a jak dál. Vlády (a nejen ty naše) přicházejí s „balíčky“, které po otevření bouchnou a zamoří naše životy ještě víc. Všichni tak ztrácejí iluze, sny a rezignují.

Proč ale všichni najednou tak rychle zapomněli, na čem je naše „kapitalistická“ ekonomika založená? Přeci na utrácení. Vydělat peníze přeci můžete jen tehdy, pokud je u vás někdo utratí. Ale my všichni šetříme. Přestáváme nakupovat a tím snižujeme výdělky ostatních. Ti samozřejmě s nižšími výdělky méně nakupují u nás a tím nám také snižují příjmy.

A pak přijde „génius“ doby – sleva! Takže abychom přiměli lidi, aby u nás utratili aspoň něco, tak jim toho dáme půlku zadarmo. No jo, ale to znamená, že vyděláme jen polovinu. A tak u vás lidé utrácí stále méně a méně. A vy zase stále méně a méně utrácíte u nich.

A tak cestou ven z toho, abychom se uživili, když nám slevy užírají výdělky, je to, že snižujeme kvalitu. A tak jíme maso, co není maso, pijeme mléko, co není mléko. No ale přeci za maso co není maso nebudeme platit jako za maso a tak chceme další slevu. Takže opět utrácíme méně a vyděláváme méně. A kde to vše skončí? No za chvíli už nebudeme chtít platit za nic. Bude pak vše zadarmo? To zní jako utopický komunismus. To z nás všech pak budou zase „socky“ jako za socialismu.

Kapitalismus je o koloběhu peněz. Aby peníze mohly obíhat, musí někdo utrácet, aby druhý vydělával a pak ten musí utrácet, aby ten první také vydělával. Jen tak funguje kapitalistická ekonomika. Ne na úsporných balíčcích, zvyšování daní. My máme utrácení podporovat. Máme chtít lepší kvalitu a být ochotni za ni zaplatit. Chtějte křupavý kvalitní rohlík za 4 Kč a ne hnusný, nemastný, neslaný rohlík za 0,90 Kč. Asi je vám jasné, že kvalita živin v tom rohlíku za 4 Kč je také vyšší než živiny v rohlíku za 0,90 Kč. Takže vám stačí jeden rohlík za 4 Kč, abyste dostali tolik živin, jako 5 rohlíků za 0,90 Kč.  A tak je to se vším. Kupte si židli za 4,000 Kč a vydrží vám asi více jak 5 let. Kupte si židli za 900 Kč a budete si muset pořizovat novou každý rok. Kdo pak vlastně šetří? Ten „šetřílek“, nebo ten, co zaplatil i za kvalitu?
Nejvíc mě děsí, že kupovat levně se začalo považovat za „chytré“. Lidé mají opravdu pocit, že jsou chytří, když si pořídí levný nábytek. Ale stará pravda platí i dnes: NEJSEM TAK BOHATÝ, ABYCH SI KUPOVAL LEVNÉ VĚCI!

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: