NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ

Novoroční předsevzetí je velké téma nového roku. Je to začátek nové, dlouhé etapy. Dokonce máme jaksi vžito, že své úsilí, výsledky, úspěchy či neúspěchy měříme vždy z hlediska roku. Hovoříme o úspěšném roce, tragickém roce, říkáme: „To byl dobrý/špatný rok.“ apod. Takže s každý rokem je také jakési velké očekávání, jaký rok to bude. Co vám přinese. Ale jen málo lidí si uvědomuje, že rok jim sám jako takový nepřinese nic. Vše si musí „jaksi“ přinést sami J. Co vám ale rok poskytuje? POTENCIÁL. Dává vám možnosti jak pozitivní tak negativní. Pokud umíte tyto možnosti dopředu zjistit, pak se máte orientovat na ty pozitivní a těm negativním se pokud možno vyhnout. Pokud vám tedy rok přináší velký potenciál aktivity (jako rok 2014), není moc dobré si do novoročního předsevzetí dávat něco, co je naopak pasivní. Ke splnění takového předsevzetí vám tento rok moc nepomůže. Pokud ale vymyslíte předsevzetí, které může čerpat s pozitivních energií roku, pak jeho splnění bude o to jednodušší.

Mnoho lidí je vůči novoročním předsevzetím skeptická. Možná to již několikrát zkoušeli a nikdy to nevyšlo. Nebo to jen slyšeli od lidí kolem, že se jim to nikdy nepodařilo splnit a tak to ani sami nezkusí. Bohužel, u novoročního předsevzetí je již tak hodně negativní energie, že jen ten název: novoroční předsevzetí u mnoha lidí sám evokuje nezdar. Lidé mají tendenci říkat: „No jo, když sis to dal jako novoroční předsevzetí, tak to určitě nevyjde….“. Tím je samozřejmě síla takového předsevzetí velmi oslabena hned od začátku. Protože do toho vstupujete s tím, že je stejně velká pravděpodobnost, že se to nesplní a tak do toho hned dáte poraženeckou energii. A když vstupujete do „zápasu“ jako poražený, tak také jako poražený ze zápasu odejdete.

Pojďme však nyní hovořit o tom, jak si vytvořit předsevzetí na rok 2014. Neříkejme mu novoroční. Uvědomte si, že předsevzetí je rozhodnutí. Rozhodnutí něco udělat a něčeho dosáhnout. Vnímejte teď, co říkám: něco udělat a něčeho dosáhnout. Jsou tu dvě slova: udělat a dosáhnout. První je udělat a druhé je dosáhnout. A přesně to je i návod jak rozhodnutí splnit. Musíte nejprve konat a tím konáním dospět k cíli. Zároveň vám to jasně říká, že musíte stanovit dvě věci: cíl (dosáhnout), ale i způsob, jako ho dosáhnout (udělat).

Tady se už dostáváme k umění stanovení cíle. Otázkou je, co je to cíl jako takový? Cíl, kterého umíte dosáhnout. Cíl, který je pro vás vhodný. A jaký cíl je pro vás vhodný? O tom jsme v HAPPYWEEKu již také několikrát hovořili. Cíl (to, co chceme) musí být vždy to, s čím se cítíme lépe, když toho dosáhneme, než před tím. Pokud si stanovíte cíl, který nezlepší vaši situaci a nepřinese více radosti a štěstí do života, pak to není cíl, ale propast, do které se zbytečně propadne spousty energie, kterou jste věnovali na jeho dosažení.

Cílem nesmí být získávání věcí. Ty do života jako takového štěstí nepřináší. Ano, určitě budete nadšení, když se vám splní váš sen a získáte nové auto, po kterém toužíte. Jak ale takové nadšení dlouho vydrží? Do chvíle, než uvidíte někde hezčí auto? Pak se totiž to auto, po kterém jste snili, stane zdrojem vašeho neštěstí, protože již neodpovídá tomu hezčímu autu. Takže rozhodně cílem nemá být věc, či člověk (to samé platí i o hledání partnera). My jsme si říkali, že v životě vše začíná cestou, misí, kterou zde v životě chceme vykonat. U každého je jiná. Na konci této mise, cesty má být jasná vize, která odpovídá této cestě. Proto každý cíl musí odpovídat vaší cestě. Jinak vám štěstí nepřinese, rozhodně ne dlouhodobě. Takže šťastný život nepřináší dosažení věci. Co ale dělá život šťastným je RŮST, POSTUP dopředu a výš. Je to jeden ze základních pilířů štěstí (naplnění, rovnováha, růst). Takže nejde o to získat něco, ale dostat se „někam“ ve svém životě. Stát se někým v životě. Růst a postup má být trvalý a proto i štěstí zde je trvalé.

1.Nestanovujte si za cíl získání určité věci, ale moment, kam se chcete posunout, kým se chcete stát
1.Chci být mladou atraktivní ženou a k tomu potřebuji zhubnout o 5 kilo
2.Chci být úspěšný finanční ředitel a k jeho „image“ patří toto luxusní auto
3.Chci být úspěšný hokejista a ti trénují 4 hodiny každý den
4.Apod.
2.Vaším cílem musí být jen to, co doopravdy (ze srdce) chcete. Musí to být vize, která je větší, než vy sami. Opět vás musí posunout někam dál. Nestačí si říci: přestanu kouřit. Musíte si říci, že se stanete člověkem, který pečuje o své zdraví a chce žít déle než průměrní lidé. A k tomu určitě patří i to, že přestanete kouřit. Důležité je, aby vás ta vize NADCHLA. Musí to být něco, kvůli čemu každé ráno rádi vstanete a budete se těšit na to, že opět můžete tento den se své vizi přiblížit. Taková vize vás musí k sobě PŘITAHOVAT. Pokud se do toho musíte nutit, pak to není ta pravá vize. Vzpomeňte si na své období zamilovanosti, kdy jste spatřili toho druhého a vše vás k němu táhlo. Nemohli jste se dočkat rána, až ho/ji zase uvidíte. To je vize, to je správný cíl. Musí vás PŘITAHOVAT. Pak vás dosahování takové cíle nevyčerpá, naopak, bude vás nabíjet svoji energií. Pokud se musíte nutit, pak do toho dáváte jen svoji energii a žádnou nezískáváte zpět. Navíc nutit se k něčemu vyžaduje sílu vůle a ta má tendenci se brzy vyčerpat.
3.Pokud máte tu správnou vizi, pak vás musí přitahovat každý den. Každý den vás nutí k tomu, abyste pro to něco udělali. Budete chtít o tom s každým mluvit, budete na to každou chvíli myslet, budete si dávat obrázky své vize všude kolem sebe, protože najednou zjistíte, že bez kontaktu s vaší vizí ani nemůžete být. Tak začnete svojí vizí žít. A jakmile to uděláte, začnou se dít věci sami. Najednou začnete potkávat ty správné lidi, dostávat ty správné nabídky apod. A tak aniž byste měli podrobný plán (i když i ten je vhodný), zjistíte, že se ke své vizi posouváte každý den, aniž byste pro to museli něco dělat. Máte pocit, že se to děje samo. A to je přesně ten moment, kterému se říká WU WEI (konej nekonáním) a který zde na západě je nepochopen. Zde si všichni myslí, že když nebudou tvrdě makat (nebo krást L), tak nic nezískají. Ale tady jde o to přesně vědět, co chcete, naladit se na tuto energii, tím tou věcí začnete žít a vše se pak opravdu poskládá samo. Co vy proto musíte udělat je vybrat vizi a žít jejím životem. Ono to není žádné kouzlo. Náš mozek tak prostě pracuje. Pokud mu zadáte, že je pro vás něco důležité, tak mozek začne věnovat více pozornosti všemu, co s tou důležitou věcí souvisí. Tím pak máte pocit, že se vám dějí věci, které se vám před tím neděly. Ale děly, vy jste si jich ale nevšímali. Nyní je bystře sledujete. Vyzkoušejte si to. Řekněte si cestou do práce, že vás zajímají auta značky Audi. Pak budete sledovat ulice a uvědomíte si, že tolik Audi jste před tím neviděli. Ale není to o tom, že by ten den najednou všichni začali jezdit v Audi. To jen vy jim věnujete větší pozornost. A tak to funguje i při dosahování vaší vize.
4.Vize musí zvýšit váš standard, musí vás posunout výš a dál. Jen tak budete žít šťastný život. Proto získání nového auta nemůže být jen o autu samotném. Může to ale být např. o tom, že chcete zlepšit své společenské postavení.
5.MUSÍTE – to je ten pocit, který musíte mít. MUSÍM!!!!!!! Opět takto funguje náš mozek. Pokud víte, že musíte, mozek vždy vymyslí cestu, jak se tam dostat. Prostě MUSÍ. Neexistuje cesta k cíli přes: měl bych, mělo by se, rád bych, to by se mi líbilo…… Vaše chtění musí přerůst v MUSÍM.

Hlavně to se svými předsevzetími nepřehánějte. Buďte snílky, ale zároveň stůjte nohama na zemi. Buďte realisté. Nejhorší je, když si dáte za cíl něco nereálného a vy jste pak velmi zklamaní. Ztrácíte sebedůvěru, sílu i energii. Nedávejte si velmi vzdálené vize. Raději postupujte kupředu krůček po krůčku.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.