TAO – UMĚNÍ VÉZT SE NA VLNĚ ŽIVOTA

Je mnoho filozofických a náboženských směrů, které hledají ten nejlepší způsob života. Důležité ale je si uvědomit, že život byl stvořen v daném prostředí a žádný člověk (ani ten největší filozof či duchovní) toto prvotní nastavení nemůže změnit či upravit. Vše je dáno, systém přírody je nastaven pro rozvoj života. Učení Tao tento systém studovalo tisíce let a ukazuje nám, že jediná cesta k životu je ta, která byla dána vesmírem a přírodou. Vy, kteří věříte v Boha, pak vězte, že vše stvořil Bůh a vy nemůžete jeho stvoření měnit.

Každý má svoji životní cestu. Jen na ní můžete prožít to, čemu se říká naplnění a štěstí.
Každý má svoji životní cestu. Jen na ní můžete prožít to, čemu se říká naplnění a štěstí.

Taoismus nám ukazuje, jak život v našem prostředí (vesmír a příroda) funguje. Pomocí sledování Tao popisuje, jak vesmír ovlivňuje prostředí na Zemi a jaké přírodní zákony na základě působení vesmíru fungují. Tyto zákony jsou dané a neměnné. Pokud tedy chcete žít naplněný a šťastný život, musíte tyto zákony znát, přijmout je a žít podle nich. Budete-li se snažit je ignorovat nebo měnit, dostanete pořádně za vyučenou a jednoho dne poznáte, že jste svůj boj prohráli. Žádný člověk není a nikdy nebude silnější, než zákony přírody a vesmíru.

Pokud si myslíte, že můžete žít proti přírodním zákonům, brzy poznáte odvrácenou stranu života.
Pokud si myslíte, že můžete žít proti přírodním zákonům, brzy poznáte odvrácenou stranu života.

Vše se pohybuje v cyklech – Měsíc obíhá kolem Země v měsíčních cyklech, Země obíhá Slunce v solárních cyklech, celá planetární soustava se pohybuje v cyklech kolem Slunce, celá naše galaxie se točí v cyklech….. Tyto cykli od největších (těch vesmírných) až po ty nejmenší (např. minutový cyklus) ovlivňují vše v našem životě. Roční cyklus určuje roční období, denní cyklus dělí den na ráno, poledne, odpoledne, večer a noc atd. Každý cyklus je možno přirovnat k vlně. Ta se zvedá na začátku cyklu, kulminuje v jeho polovině a pak klesá na minimum proto, aby se opět mohla zvednout…. Představte si moře a vlny, jak se jedna za druhou z ničeho vynoří nad hladinu, stoupají, rostou, aby se na vrcholu začaly lámat, zmizely pod hladinou moře, aby se za chvíli mohly znovu tvořit. Je to nekonečný cyklus. A tak je to se vším ve vašem životě. Vše se vynořuje jakoby z ničeho, začíná to růst, dosahuje maxima a pak se to pomalu z vašeho života vytrácí. Tou vlnou může být nová příležitost nebo naopak nový problém, který musíte řešit. Pokud je to příležitost, musíte na vlnu naskočit včas, při jejím tvoření, jinak vás spláchne. Stejně tak se musíte vrhnout do vlny problému dříve, než vás přeroste.

Pokud poznáte svoji vlnu, stačí na ni naskočit a držet rovnováhu.
Pokud poznáte svoji vlnu, stačí na ni naskočit a držet rovnováhu.

Naučte se vnímat vše v životě jako vlny. Pozorně sledujte, jak se tvoří a zkoumejte, která z těchto vln je pro vás vhodná a která ne. Na ty vhodné se hned zpočátku nalaďte a nechte se jimi vést. Stačí jen držet rovnováhu. Pokud se vám to podaří, vlna sama vás dovede až k cíli, k pomyslnému břehu. A to bez vašeho zbytečného úsilí. Budete pak mít pocit, jako by vše v životě šlo samo, bez námahy a vyčerpání. Naopak vlnám, které nejsou pro vás vhodné se vyhýbejte. Nenaskakujte na ně. Zavedou vás někam jinam a vy nedosáhnete svého životního cíle. Vlny, které nejsou pro vás určené také mohou mít energii, kterou nezvládnete a mohou vás totálně zničit. Nejste na tuto vlnu vybavení a proto ji nezvládnete.

Vše je Jin a Jang. Udržování jejich správného poměru zajistí vaši životní rovnováhu.
Vše je Jin a Jang. Udržování jejich správného poměru zajistí vaši životní rovnováhu.

Vlny jsou tvořeny energiemi Jin a Jang a fáze jejich průběhu charakterizují energie Dřeva, Ohně, Země, Kovu a Vody. Jangová energie působí při vzniku a růstu vlny. Jinová pak při jejím klesání a zanikání. Dřevo způsobuje vznik vlny, Oheň její kulminaci, Země její rovnoměrný pohyb vpřed, Kov její klesání a Voda je energií zániku vlny.

Štěstí je přirozená životní rovnováha. Nastavit si ji musíte sami.
Štěstí je přirozená životní rovnováha. Nastavit si ji musíte sami.

Žijte na vlnách svého života. Takový život je snadný, krásný a velmi naplňující. Stejně jako surfař prožívá euforii na své vlně, budete i vy prožívat své životní štěstí.

Nastavte si svoji životní rovnováhu. Využijte našich služeb Life Coaching. Objednejte se na konzultace na dasa@byu.cz nebo 602 556 479.

Zdroj HAPPYWEEK 195

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.